AiNi

PENDIDIKAN ISLAM MENJANA SAHSIAH TERPUJI
MeNgGaPaI iMpIaN...mErEaLiSaSiKaN cItA-cItA

Tuesday, 27 March 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM


Tarikh : 25/3/2012 ( Ahad )
Kelas : 3 Amanah
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Tajuk : Beriman Kepada Kitab
Objektif  : 
        1. Murid dapat menyatakan pengertian kitab Allah
        2. Murid dapat menyenaraikan nama kitab-kitab Allah
        3. Murid dapat menyebut nama kitab-kitab Allah dan Rasul-rasaul yang menerimanya.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan membaca kitab al-Quran
Konsep  : Mengetahui erti  kitab Allah
Bahan  :  Carta , kad perkataan , kitab al-Quran, lembaran kerja.
Nilai : Murid sentiasa membaca al-Quran
Kemahiran :
        1. Kognitif- Murid dapat menjelaskan pengertian kitab Allah.
        2, Psikomotor : Murid dapat memadankan nama kitab dengan nama rasul yang 
            menerimanya.
        3, Sosial : Murid dapat membaca al-Quran beramai-ramai di sekolah.

Langkah/Masa

Isi pelajaran
              Aktiviti pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti murid
Set Induksi
( 3 minit )
-Al-Quran
-Buku teks
1.Guru mempamerkan al-Quran dan buku teks kepada murid.
2.Guru bersoaljawab tentang al-quran dan buku teks yang ditunjukan.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
1.Murid memerhatikan benda yang ditunjukan oleh guru.
2Murid menjawab soalan guru tentang Quran dan buku teks.
Pembelajaran berpusatkan murid
Langkah 1
( 7 minit )
-pengertian kitab Allah.
-kad ayat
1.Guru menjelaskan kepada murid mengenai pengertian kitab Allah.
2. Guru tunjukan kad ayat tentang pengertian kitab Allah.
3. Guru menyuruh salah seorang murid membaca kad ayat yang ditunjukan.
4. Guru menyuruh murid membaca beramai-ramai kad ayat yang ditunjukan

1. Murid mendengar penjelasan guru tentang pengertian kitab.
2. Murid memerhatikan kad ayat yang ditunjukan
3. Seorang murid menyebut kad ayat yang ditunjukan oleh guru.
4. Murid menyebut beramai-ramai pengertian kitab Allah.
-Pembelajaran berpusatkan murid
Langkah 2
( 10 minit )
-Nama-nama kitab Allah dan rasul yang menerimanya.
1. Guru memberi penerangan kepada murid mengenai kitab-kitab Allah dan rasul-rasul yang menerimanya.
2. Guru mempamerkan kad-kad perkataan nama kitab Allah dan rasul sambil bersoaljawab dengan murid.
3. Guru menyuruh murid keluar ke depan untuk memadankan nama kitab dengan nama rasul yang menerimanya.
1. Murid mendengar penerangan guru.




2. Murid memerhati kad-kad perkataan dan menjawab soalan daripada guru.



3. Murid keluar untuk memadankan nama kitab dengan nama rasul yang menerimanya.

-kad-kad perkataan
-pembelajaran berpusatkan murid
Langkah 3
( 7 minit )
-Lembaran kerja
1.Guru mengadakan lembaran kerja kepada murid dan meminta murid menjawab soalan.
2. Guru membuat rumusan hasil pengajaran dan pembelajaran.
1. Murid memerhati dan menjawab soalan di lembaran kerja.
2. Murid mendengar rumusan guru dan meneliti jawapan yang diberi oleh guru.

-lembaran kerja
Penutup
( 3 minit )

1. Guru meminta murid menyebut pengertian kitab beramai-ramai.
2. Guru memberi sedikit rumusan tentang tajuk beriman kepada kitab.
1. Murid menyebut pengertian kitab beramai-ramai.
2. Murid mendengar rumusan daripad guru.
Sesi  bersoaljawab dan rumusan daripada guru.

Refleksi selepas pengajaran:
Pengajaran dan pembelajaran pada hari ini berjalan dengan lancar dan seperti yang dirancangkan. Saya dapati murid-murid. Saya dapati murid lebih memberi tumpuan terhadap pengajaran saya berbanding kemarin. Saya rasa mereka mulai rasa seronok belajar mata pelajaran pendidikan Islam kerana saya telah menggunakan ABM dan melibat murid secara aktif. Saya rasa puas hati dan saya akan cuba mempertingkatkan lagi  proses P&P saya supaya murid akan merasa ternanti-nanti untuk belajar mata pelajaran pendidikan Islam.

No comments:

Post a Comment